02.12.2011 Obrót gospodarczy

Jakie nowe obowiązki dla deweloperów wprowadza ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (dalej: ustawa) miała z założenia wzmocnić pozycję nabywców mieszkań/domów w stosunku do deweloperów. Nowe przepisy wchodzą w życie 28 kwietnia 2012 r., więc zarówno sami deweloperzy, jak i przyszli nabywcy mieszkań i domów na rynku pierwotnym będą mieli dużo czasu na zapoznanie się z ich treścią. Już pierwsze komentarze do ustawy pokazują, że nowe przepisy będą wzbudzały wiele kontrowersji i wątpliwości. Pojawiły się również głosy mówiące o konieczności nowelizacji ustawy, i to jeszcze przed jej wejściem w życie.

Nowe definicje

Ustawa wprowadza do polskiego ustawodawstwa nowe legalne definicje terminów (art. 3 ustawy). Poniżej przedstawiamy tylko te najważniejsze:

Deweloper

przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy deweloperskiej zobowiązuje się do ustanowienia i przeniesienia na nabywcę prawa własności lokalu mieszkalnego/nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym/użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego na niej posadowionego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Dom jednorodzinny

dom mieszkalny, jak również samodzielna część domu bliźniaczego lub szeregowego przeznaczona przede wszystkim do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.

Przedsięwzięcie deweloperskie

proces, w wyniku realizacji którego na rzecz nabywcy zostaje ustanowione lub przeniesione prawo własności lokalu mieszkalnego/nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym/użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego na niej posadowionego, obejmujący budowę oraz czynności faktyczne i prawne niezbędne do rozpoczęcia budowy oraz oddania obiektu budowlanego do użytkowania, a w szczególności nabycie praw do nieruchomości, na której ma być realizowana budowa, przygotowanie projektu budowlanego lub nabycie praw do projektu budowlanego, nabycie materiałów budowlanych i uzyskanie wymaganych zezwoleń administracyjnych określonych odrębnymi przepisami; częścią przedsięwzięcia deweloperskiego może być zadanie inwestycyjne dotyczące jednego lub większej liczby budynków, jeżeli budynki te, zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia deweloperskiego, mają zostać oddane do użytku w tym samym czasie i tworzą całość architektoniczno-budowlaną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty