Import usług z krajów zaliczonych do rajów podatkowych uprawnia do odliczenia VAT naliczonego - orzeczenie ETS
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 30 września 2010 r. w sprawie C-395/09 Oasis East Sp. z o.o. przeciwko Ministrowi Finansów postanowił:
Artykuł 17 ust. 6 szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG (i odpowiednio art. 176 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej) należy interpretować w ten sposób, że przepis ten nie zezwala na utrzymanie w mocy przepisów krajowych - mających zastosowanie w chwili wejścia w życie szóstej dyrektywy 77/388 w danym państwie członkowskim - które w sposób ogólny wyłączają uprawnienie do odliczenia podatku od wartości dodanej naliczonego w przypadku nabycia importu usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego siedzibę na obszarze jednego z krajów lub terytoriów określonych w tych przepisach jako "raje podatkowe".
Konsekwencje wyroku
Wyrok ETS wywiera wpływ nie tylko na rozliczenia VAT. Będzie on miał również określone konsekwencje w podatku dochodowym. Do tej pory podatnicy VAT nie mieli możliwości odliczania podatku w przypadku importu usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju zaliczonym do tzw. rajów podatkowych (art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Bezpośrednim skutkiem tego zakazu było zaliczenie nieodliczonego VAT do podatkowych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) updop i odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) updof).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty