02.10.2010 Podatki

Kto koryguje podatek przy doliczeniu abonamentu medycznego za ubiegłe lata

W latach 2006-2008 wykupywaliśmy dla pracowników abonamenty medyczne. Ich wartości nie doliczaliśmy do przychodów pracowników. Po uchwale NSA z 24 maja br. w sprawie abonamentów dyrekcja spółki podjęła decyzję, żeby doliczyć wartość świadczeń z tytułu abonamentów do przychodów pracowników. Czy stosownej korekty powinien dokonać pracodawca czy pracownik?

problem

rada

Za niepobraną zaliczkę od abonamentu medycznego odpowiada przede wszystkim płatnik, czyli zakład pracy. Skorygowanie zaliczki na podatek przez płatnika wpływa w praktyce na wysokość rocznego podatku, który podatnik rozliczył w zeznaniu podatkowym. Z tych powodów również pracownik, na podstawie skorygowanej informacji PIT-11 od płatnika, powinien dokonać korekty własnego zeznania podatkowego. Szczegóły dotyczące sposobu i skutków dokonania korekty - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów z 24 maja 2010 r. (sygn. akt II FPS 1/10) uznał, że:

wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne