Jak ewidencjonować u dłużnika koszty z wyroku sądowego oraz koszty egzekucyjne

Z konta spółki prowadzona jest egzekucja komornicza na podstawie wyroku sądu. Wyrok dotyczy zaległego zobowiązania spółki wobec jej kontrahenta. Jak zaksięgować koszty egzekucyjne pobrane przez komornika oraz koszty sądowe wymienione w wyroku? Jak zaewidencjonować wskazane w wyroku i uregulowane na rzecz wierzyciela odsetki? Czy wymienione wydatki stanowią koszty uzyskania przychodu?

problem

rada

Koszty sądowe - w tym koszty zastępstwa procesowego - zasadniczo nie stanowią u dłużnika kosztów uzyskania przychodu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy dłużnik zmuszony jest do obrony swoich interesów w wyniku nieracjonalnego działania wierzyciela. Kosztów egzekucyjnych nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów z mocy przepisów o podatku dochodowym. Naliczone przez wierzyciela odsetki od przeterminowanych zobowiązań stanowią koszt podatkowy w dacie ich zapłaty. Szczegóły oraz ewidencja księgowa kosztów ponoszonych w trakcie egzekucji komorniczej oraz odsetek od zobowiązań - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Koszty sądowe obejmują wpis, opłatę kancelaryjną, koszty zastępstwa procesowego oraz inne koszty procesu. Poniesione przez samego dłużnika, jak i zwrócone wierzycielowi w wyniku zasądzenia ich przez sąd nie stanowią dla dłużnika kosztów uzyskania przychodów. Stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 updop (oraz art. 22 ust. 1 updof) ich poniesienie nie jest bowiem związane z osiągnięciem przez podatnika przychodu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne