Wydatki na zakup i utrzymanie zwierząt jako koszt uzyskania przychodów
Wielu przedsiębiorców wykorzystuje zwierzęta w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, zaliczając wydatki związane z ich zakupem i utrzymaniem do kosztów uzyskania przychodów. Praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze organy podatkowe są przekonane co do słuszności zaliczenia tego typu wydatków do kosztów podatkowych. Stanowisko fiskusa wynika przede wszystkim z faktu, że w wielu przypadkach związek łączący przedmiotowe wydatki z osiąganymi przez przedsiębiorców przychodami nie jest wyraźny.
Kwalifikowanie wydatków do kosztów podatkowych
Dla zakwalifikowania danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów niezbędne jest spełnienie trzech podstawowych warunków. Po pierwsze, musi on mieć związek z przychodami podatnika, po drugie - nie może się znajdować w ustawowym katalogu tzw. kosztów niepotrącalnych, po trzecie zaś - powinien być prawidłowo udokumentowany (art. 22 ust. 1 updof i art. 15 ust. 1 updop).
Trzeba ponadto pamiętać, że wydatki poniesione na nabycie składników majątku wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, które stanowią środki trwałe, nie podlegają co do zasady bezpośredniemu zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Są w nich ujmowane w sposób pośredni - poprzez odpisy amortyzacyjne (art. 22 ust. 8 i art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b updof oraz art. 15 ust. 6 i art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b updop). W drodze wyjątku podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, których wartość początkowa nie przekracza 3500 zł. Wówczas wydatki związane z ich nabyciem stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania (art. 22d ust. 1 updof oraz art. 16d ust. 1 updop).
Należy wobec tego rozważyć, czy wydatki poniesione na zakup zwierząt mogą być kwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio, czy też - przy spełnieniu przesłanek określonych w ustawie - powinno to następować w formie odpisów amortyzacyjnych. Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, mając w szczególności na uwadze to, że definicje środków trwałych (art. 22a updof oraz art. 16a updop) stanowią o "przedmiotach", należy odwołać się do definicji rzeczy przyjętej na gruncie prawa cywilnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty