Jakie są zasady przeliczania dla celów VAT kwot wyrażonych w walutach obcych
Od 1 grudnia 2008 r. obowiązują nowe zasady przeliczania dla celów VAT kwot wyrażonych w walucie obcej. Zostały one określone przepisami art. 31a ustawy o VAT. Przed 1 grudnia 2008 r. zasady przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych regulował § 37 uchylonego z dniem 1 grudnia 2008 r. rozporządzenia wykonawczego. Zmiana w tym przypadku nie polega na przeniesieniu treści regulacji z przepisów rozporządzenia do ustawy. Od 1 grudnia 2008 r. obowiązują nowe reguły przeliczania kwot wyrażonych na fakturze w walucie obcej.
Zasada 1. Przeliczanie w VAT według kursu z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT)
Kiedy należy przeliczać kwoty w walucie obcej według kursu z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego
Sposób przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych według kursu z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego dotyczy:
1) dostaw towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju,
2) eksportu towarów,
3) wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów,
4) wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów,
5) importu usług (zob. jednak zasadę 3. "Przeliczenia w przypadku importu usług oraz dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca"),
6) dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca (zob. jednak zasadę 3. "Przeliczenia w przypadku importu usług oraz dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca").
Gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote należy dokonać według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT). W tym przypadku o kursie waluty decyduje więc moment powstania obowiązku podatkowego w VAT.
Jak określić moment powstania obowiązku podatkowego
Moment powstania obowiązku podatkowego w poszczególnych czynnościach regulują przepisy art. 19-21 ustawy o VAT. Aby przeliczyć kwoty wyrażone na fakturze w walucie obcej, podatnik powinien więc przede wszystkim ustalić dzień powstania obowiązku podatkowego w VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty