Opodatkowanie i rozliczanie działalności sezonowej
Lato, wakacje to czas, w którym jak grzyby po deszczu wyrastają różnego rodzaju punkty sprzedaży, parkingi, salony gier itp. Wiele z nich to działalności, które są prowadzone sezonowo, wyłącznie przez ściśle określoną część roku. Po zakończeniu sezonu ich właściciele powracają do swoich dotychczasowych zajęć.
Warto zatem zastanowić się, jakie skutki podatkowe może mieć działalność wykonywana jedynie przez część roku. Działalność sezonowa mimo swojej specyfiki jest traktowana jak każda inna działalność gospodarcza. Podlega więc takim samym regułom rejestracyjnym i podatkowym jak każdy inny rodzaj działalności. Szczególne regulacje zostały wprowadzone przez ustawodawcę tylko w przypadku amortyzacji i usług agroturystycznych.
Opodatkowanie VAT
Należy pamiętać, że nawet jeżeli działalność wykonywana jest sezonowo, z tymczasowo ustawionego stoiska czy w przenośnym punkcie usługowym, to osoba wykonująca ją podlega rygorom regulacji podatku od towarów i usług. Ustawodawca w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT stwierdził bowiem, że podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza w VAT
Działalnością gospodarczą na potrzeby VAT - w oderwaniu od innych regulacji dotyczących działalności gospodarczej - jest:
a) wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także
b) działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Działalność gospodarcza to również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Oznacza to, że jeżeli zamierzamy wykonywać w sezonie letnim np. tatuaże z henny, w tym celu rozstawimy stolik, wystawimy wzory tatuaży, informację na temat ceny itp., to bez względu na to, czy dopełniliśmy obowiązków rejestracyjnych, jak również bez względu na to, ile tatuaży wykonaliśmy, jesteśmy już podatnikiem VAT. Według ustawy o VAT wykonujemy bowiem działalność gospodarczą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty