Jaka jest procedura rezygnacji z tworzenia ZFŚS
Pracodawcy zatrudniający w dniu 1 stycznia co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą również zrezygnować z tworzenia tego funduszu. Powinni to zrobić do końca roku.
1. Tryb wprowadzania zmian w zakresie ZFŚS przez pracodawcę spoza sfery budżetowej zatrudniającego na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
a) pracownicy są objęci zakładowym układem zbiorowym pracy.
Postanowienie o nietworzeniu funduszu powinno być ujęte w układzie zbiorowym pracy. W tym przypadku decyzję o obniżeniu wskaźnika procentowego odpisu na ZFŚS lub o nietworzeniu funduszu wprowadza się w drodze zmiany układu zbiorowego pracy. Zmiany do układu wprowadza się w postaci protokołów dodatkowych. Wymagają one uzgodnienia ze związkami zawodowymi działającymi w zakładzie pracy. Decyzja o rezygnacji z tworzenia ZFŚS jest nieważna, jeżeli pracodawca podejmie ją bez konsultacji z działającą w jego firmie organizacją związkową. Gdy w zakładzie pracy działa więcej niż jedna organizacja związkowa, we wszystkich sprawach wymagających zawarcia porozumienia lub uzgodnienia stanowiska z organizacjami związkowymi organizacje te przedstawiają wspólnie uzgodnione stanowisko (art. 30 ustawy o związkach zawodowych). Porozumienie zawarte przez organizacje związkowe określa sposób ustalania i przedstawiania tego stanowiska przez każdorazowo wyłanianą do tych spraw wspólną reprezentację związkową. Jeżeli organizacje związkowe nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni, decyzje w tych sprawach podejmuje pracodawca po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty