02.11.2008 Podatki

Komputer w firmie

Komputery należą do grupy urządzeń najczęściej wykorzystywanych przy prowadzeniu działalności gospodarczej. W niniejszym dodatku zostaną omówione podatkowe skutki posiadania komputera w firmie.

1. Zakupy i inne sposoby nabycia komputerów a koszty uzyskania przychodów

Wydatki na zakup komputerów stanowią, co do zasady, koszty uzyskania przychodów podatników. Wydatki te mogą stanowić koszty uzyskania przychodów bezpośrednio lub pośrednio - przez odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej komputerów. Poprzez odpisy amortyzacyjne może być również uwzględniana wartość początkowa komputerów otrzymanych nieodpłatnie oraz wprowadzonych do działalności gospodarczej z majątku prywatnego.

1.1. Komputery kupowane przez podatników

Wydatki na zakup komputerów na potrzeby prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej stanowią, co do zasady, koszt uzyskania przychodów. Możliwości zastosowań komputerów są dziś tak duże, że trudno wyobrazić sobie sytuację, w której zakup komputera nie może przyczyniać się do osiągnięcia przychodów.

Słowniczek

Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodu - zob. art. 15 ust. 1 updop oraz art. 22 ust. 1 updof.

Nawet w przypadku np. szewca czy krawca posiadanie komputera może przyczynić się do uzyskania większych przychodów. Może np. być szansą na zaistnienie w Internecie, a więc na pozyskanie nowych klientów.

Jeżeli zatem wydatek na zakup komputera przyczynia się do powstania przychodu podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, to wydatek ten w całości może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, z wyjątkiem sytuacji, gdy komputer zostanie wprowadzony do środków trwałych podatnika. Wydatki na nabycie środków trwałych nie są bowiem kosztem uzyskania przychodów bezpośrednio. Mogą być zaliczone do kosztów w formie odpisów amortyzacyjnych. Wydatki na nabycie komputerów jako środków trwałych są uwzględniane jako koszt dopiero przy ustalaniu dochodu z ich odpłatnego zbycia (zob. art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) updop oraz art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) updof - patrz. str. 35).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty