27.06.2018 Podatki

Najnowsze orzecznictwo

5.1. Abonamenty medyczne dla pracowników bez podatku

Pracownik nie musi płacić podatku od pakietów medycznych udostępnionych jemu i jego rodzinie przez pracodawcę. Samo udostępnienie takich pakietów nie oznacza, że pracownik skorzystał ze świadczenia. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 20 sierpnia 2008 r. (sygn. akt III SA/Wa 625/08).

Spółka wystąpiła o interpretację dotyczącą pakietów medycznych. Jej wątpliwości wzięły się z tego, że najpierw organy podatkowe stały na stanowisku, że tego rodzaju świadczenia nie podlegają opodatkowaniu, ponieważ nie można stwierdzić, czy pracownik, który ma wykupiony pakiet medyczny, rzeczywiście z niego korzysta, a następnie zmieniły swoje stanowisko w tej kwestii. Zaczęły pojawiać się interpretacje, że nieodpłatnym świadczeniem nie jest korzystanie przez pracowników z usług medycznych, lecz fakt objęcia ich abonamentem.

Przewidywania spółki okazały się słuszne. Uzyskała ona odpowiedź, że pakiety medyczne należy opodatkować, gdyż stanowią one przychód pracownika. Od decyzji organów skarbowych spółka odwołała się do sądu.

W skardze spółka argumentowała, że z ustawy o PIT wynika, iż przychodem jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Tymczasem wykupienie przez pracodawcę abonamentu medycznego jest jedynie postawieniem do dyspozycji pracowników pewnych świadczeń. Spółka podkreślała, że zakład pracy nie jest w stanie stwierdzić, czy zatrudniony faktycznie skorzystał z udostępnionych świadczeń i w związku z tym czy odniósł jakieś realne korzyści.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty