02.05.2008 Podatki Kadry i płace

Korzystanie z majątku firmy przez pracownika - zasady rozliczeń podatkowych i księgowych

Często firmy wyposażają pracowników w sprzęt służący do wykonywania pracy (narzędzia, telefon, laptop). Sprzęt ten, pozostając własnością zakładu pracy, zostaje powierzony pracownikowi. W praktyce pracownicy wykorzystują przedmioty należące do pracodawcy także w celach prywatnych. Poniżej szczegółowo omawiamy zasady korzystania z narzędzi pracodawcy wraz ze skutkami podatkowymi.

Narzędzia pracy

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi sprzęt niezbędny do wykonywania pracy. Pracodawca może także umówić się, że pracownik będzie używał do pracy własnych narzędzi, a pracodawca będzie wypłacał mu w zamian ekwiwalent pieniężny.

Rodzaj używanych przez pracownika narzędzi zależy od tego, jaką pracę wykonuje. Pojęcie „narzędzia” należy rozumieć szeroko. Nie są to tylko przedmioty „techniczne”, niezbędne w pracy np. hydraulikowi. Na przykład - komputer i kalkulator to narzędzia pracy księgowej. Dla pracowników przemieszczających się, niepracujących stale w biurze, np. serwisantów, narzędziem pracy jest telefon komórkowy. Przykładowo - przedstawiciele handlowi oprócz „komórki” mogą używać jako narzędzia pracy laptopa, na którym prezentują klientowi wyroby firmy. Dla kierowcy betoniarki narzędziem codziennej pracy jest ciężarówka-betoniarka.

Powierzone narzędzia (przedmioty) mogą nie tylko służyć pracownikowi do wykonywania pracy, ale także w życiu prywatnym. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej wówczas, gdy pracownicy nie użytkują narzędzi wyłącznie w zakładzie pracy. Przykładem takich narzędzi są telefony komórkowe i laptopy.

Używanie przez pracownika majątku firmy niezwiązanego z wykonywaną pracą

Zakład pracy może przekazać w użytkowanie pracownikom składniki swojego majątku, także pomimo braku ich bezpośredniego związku z wykonywaną przez pracownika pracą. Przykładem są mieszkania służbowe, w praktyce często oferowane przede wszystkim menedżerom i specjalistom sprowadzanym do pracy z innych miast.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty