Jak rozliczyć zakup środków trwałych nabytych od unijnego kontrahenta posiadającego polski NIP

Proszę o informację, jak rozliczyć VAT i podatek dochodowy od następujących transakcji:

problem

1. 10.10.2007 r. zapłaciłem zaliczkowo za zakup kontenerów kwotę 8174 euro brutto (6700 netto, 1474 VAT).

2. 29.10.2007 r. otrzymałem fakturę zakupu na kwotę 7564 euro brutto (6200 netto, 1364 VAT). Firma udzieliła mi 610 euro rabatu. Cała transakcja wyrażona została w euro, łącznie z wydzielonym podatkiem.

Kontenery te są środkami trwałymi amortyzowanymi jednorazowo. Wykorzystuję je na potrzeby działalności. Rozliczeń dokonuję na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Stosuję metodę memoriałową, a kursy rozliczam metodą FIFO. Kontenery kupiłem od kontrahenta z Austrii, ale posiadającego NIP polski. Transportowane były z depozytu znajdującego się na terenie Polski.

rada

1. VAT. W sytuacji opisanej w pytaniu podatek należny z tytułu transakcji powinien zostać rozliczony na terytorium kraju przez kontrahenta unijnego posiadającego status polskiego podatnika VAT. Zatem dostawa kontenerów traktowana jest jako zakup krajowy. Nabywcy kontenerów przysługuje natomiast prawo do odliczenia VAT naliczonego, pod warunkiem że zakup ten jest związany ze sprzedażą opodatkowaną.

2. Podatek dochodowy. W związku z tym, że wydatek na kontenery podlega ujęciu w ewidencji środków trwałych, to wartość początkową tych środków należy ustalić według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień, na który ujęto te środki w ewidencji środków trwałych, czyli na dzień poprzedzający przyjęcie kontenerów do używania. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

W sytuacji opisanej w pytaniu podatek należny z tytułu transakcji powinien zostać rozliczony na terytorium kraju przez kontrahenta unijnego posiadającego status polskiego podatnika VAT. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób dokonać takiego rozliczenia, jaki powinien być sposób udokumentowania transakcji oraz jak ustalić wartość początkową kontenerów i jakie są możliwe konsekwencje rozliczeń w walucie obcej wynikające z prawa dewizowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty