Skutki śmierci podatnika - przedsiębiorcy i pracodawcy
Śmierć bliskiej osoby to niewątpliwie smutek, żal. Członkowie rodziny zmarłego muszą też zastanowić się nad tym, co dalej ze spuścizną po zmarłym.
Jeżeli zmarły był przedsiębiorcą, wykonywał działalność gospodarczą, płacił podatki, zatrudniał pracowników - należy albo zakończyć działalność przedsiębiorstwa, albo kontynuować jego prowadzenie.
W opracowaniu wskazano, jakie skutki podatkowe i w prawie pracy niesie ze sobą śmierć przedsiębiorcy. Wskazano także, jakie działania muszą podjąć członkowie rodziny, gdy nie zamierzają kontynuować działalności zmarłego, a jakie, gdy zdecydują się na kontynuację tego, co zmarły rozpoczął.
Należy także wyjaśnić, że niezależnie od tego, jakie będą dalsze losy przedsiębiorstwa zmarłego, część obowiązków względem fiskusa i pracowników dziedziczą spadkobiercy, a część przejmują na siebie organy podatkowe. Istnieją również obowiązki, które wystąpiłyby w przypadku zakończenia wykonywania działalności gospodarczej, a które w przypadku śmierci podatnika w ogóle nie występują.
Śmierć przedsiębiorcy - co dalej z majątkiem
W przypadku śmierci przedsiębiorcy bardzo często pojawia się problem dziedziczenia jego przedsiębiorstwa. W polskim systemie prawnym funkcjonują dwa sposoby dziedziczenia: ustawowe i testamentowe.
Dziedziczenie ustawowe lub testamentowe
Z pierwszym przypadkiem mamy do czynienia, gdy spadkodawca (zmarły) nie sporządził skutecznie testamentu. Wówczas kolejność dziedziczenia i podział majątku zmarłego dokonywany jest wprost na podstawie przepisów prawa. Inaczej jest, gdy zmarły rozporządził swoim majątkiem na wypadek śmierci. Rozporządzenie takie jest dokonywane za pomocą testamentu. Spadkodawca wskazuje w nim podmioty, którym chce po swojej śmierci przekazać całość lub część majątku. Mogą to być osoby fizyczne, ale nie tylko. Możliwe jest też wskazanie jako spadkobiercy - osoby prawnej.
Należy podkreślić, że w ramach testamentu nie można przekazać konkretnych rzeczy (np. domu). Takie „przydzielenie” rzeczy lub praw może być dokonane poprzez zapis, a nie przez powołanie do dziedziczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty