Wszystko o rozliczaniu świadczenia urlopowego
Pracodawcy spoza sfery budżetowej, zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mają wybór formy, w jakiej będą zaspokajali ich potrzeby socjalne. Ta grupa pracodawców może albo utworzyć fundusz socjalny (na ten temat publikujemy też tekst na str. 79), albo wypłacać raz w roku świadczenie urlopowe. Jeśli zostanie podjęta decyzja o wypłacaniu świadczenia urlopowego, to przysługuje ono wówczas każdemu pracownikowi korzystającemu z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Wypłacanie świadczenia urlopowego ma charakter fakultatywny, ponieważ pracodawca może zwolnić się z obowiązku jego wypłacania. Możliwość ta nie dotyczy jedynie pracodawców zatrudniających nauczycieli objętych przepisami Karty Nauczyciela.
Pracodawcy, którzy nie chcą wypłacać świadczenia urlopowego (ani tworzyć ZFŚS), muszą zapisać to w zakładowym układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania. Jeśli nie są objęci układem zbiorowym pracy oraz nie są zobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania, wówczas do końca stycznia danego roku kalendarzowego w sposób przyjęty w swojej firmie muszą przekazać swoim pracownikom informację o niewypłacaniu świadczenia urlopowego.
Świadczenie urlopowe przysługuje niezależnie od sytuacji materialnej, osobistej i życiowej pracownika. Pracownik, aby je otrzymać, nie ma obowiązku przedkładania jakichkolwiek zaświadczeń o dochodach, nie musi również składać w tej sprawie żadnego wniosku. Przysługuje ono uprawnionym pracownikom z mocy prawa.
Nabycie prawa do świadczenia urlopowego
Warunkiem otrzymania przez pracownika świadczenia urlopowego jest korzystanie przez niego z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (wliczane są w to nie tylko dni robocze, ale także soboty, niedziele i święta). Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik wykorzystuje urlop zaległy, czy też bieżący. Ważne, by urlop wynosił nie mniej niż 14 dni kalendarzowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty