4. Najnowsze interpretacje urzędowe
Zmienia się stanowisko organów podatkowych w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed rejestracją podatnika jako podatnika VAT. Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez Izbę Skarbową w Białymstoku podatnik może zrealizować swoje prawo do odliczenia dopiero po zarejestrowaniu się jako podatnik VAT. Podatek naliczony podlegający odliczeniu może jednak wynikać również z zakupów dokonanych przed rejestracją, jeżeli były one związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Fragment decyzji Izby przedstawiamy poniżej. Pełną treść pisma zamieszczamy na stronie internetowej „MONITORA księgowego” www.mk.infor.pl
4.1. Czy można odliczyć VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją podatnika VAT
(...) Wskazać należy, że podstawowe zagadnienia dotyczące prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług regulują postanowienia art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.). W myśl ust. 1 tego przepisu podatnik, o którym mowa w art. 15, ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Prawo to wynika z samej konstrukcji podatku VAT jako podatku od wartości dodanej i zapewnia neutralność tego podatku dla podatników VAT. Z kolei zasada potrącalności podatku naliczonego wynikająca z zasady neutralności powinna być pojmowana jak najszerzej i znajdować zastosowanie także w odniesieniu do podatku naliczonego przy nabyciu dóbr służących do prowadzenia działalności gospodarczej. Wszelkie ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego wpływają na neutralność podatku i stąd mogą wynikać jedynie z wyraźnej regulacji ustawowej.
W art. 88 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług stanowiącym dopełnienie art. 86 ustawodawca dookreślił status podatnika, umożliwiający realizowanie jego prawa do odliczenia. Zgodnie z tym przepisem obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 cyt. ustawy, z wyłączeniem przypadków określonych w art. 86 ust. 20 ustawy o podatku od towarów i usług (podmioty dokonujące wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nowych środków transportu). Z analizy tego przepisu nie wynika jednak, aby do nabycia uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego konieczne było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury zakupowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty