17.01.2007 Kadry i płace

1. Jak rozliczyć czas pracy w 2007 r.

Znajomość zasad rozliczania czasu pracy jest jedną z podstawowych kwestii związanych z zatrudnianiem pracowników. Problematyka ta obejmuje m.in. wymiar czasu pracy, okresy rozliczeniowe, normy czasu pracy, systemy rozliczeniowe. W artykule omawiamy te zagadnienia w odniesieniu do 2007 r., uwzględniając ostatnią nowelizację Kodeksu pracy zmieniającą zasady ustalania wymiaru czasu pracy.

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Jak widać, czasem pracy w myśl Kodeksu pracy nie jest jedynie czas wykonywania efektywnie pracy, ale wszelki czas (poza wyjątkami ściśle wynikającymi z przepisów, jak np. czas dyżuru, który generalnie do czasu pracy wliczany nie jest), w trakcie którego pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy.

Okres pozostawania w dyspozycji to przede wszystkim efektywne wykonywanie pracy, lecz oczywiście nie tylko. Musimy pamiętać, że przepisy prawa pracy wymieniają także wiele innych okresów, które do czasu pracy musimy zaliczać. Są to:

l czas przestoju, gdy pracownik był gotów do wykonywania pracy, a nie mógł jej wykonywać z powodu niezależnych od niego przeszkód (art. 81 k.p.),

l tzw. przerwy śniadaniowe (art. 134 k.p.),

przerwy da pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia (art. 145 k.p.),

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty