WSPÓLNIK W SPÓŁCE OSOBOWEJ (CYWILNEJ, JAWNEJ, PARTNERSKIEJ, KOMANDYTOWEJ) - PRAKTYCZNE ROZWIĄZANIA NAJCZĘSTSZYCH PROBLEMÓW

Spółki osobowe są w Polsce jedną z głównych form prowadzenia działalności gospodarczej. Najczęściej spotykaną formą jest spółka cywilna, której to wspólnikom poświęcamy w tym opracowaniu najwięcej uwagi. Rzadziej występującymi spółkami są: jawna, partnerska i komandytowa. Rozliczenia wspólników wszystkich tych spółek sprawiają księgowym wiele problemów. W opracowaniu tym przedstawiamy kompleksowo kwestie rozliczeń wspólników zarówno od strony podatkowej, jak i ubezpieczeniowej. Wskazujemy też na możliwości obniżania podatków przez wspólników.

ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOśCI GOSPODARCZEJ
Rodzaje spółek osobowych, formy i koszty ich powstania
Rodzaje spółek osobowych i ich status
Podatnik, który zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki osobowej, ma do wyboru następujące rodzaje spółek:
• spółkę cywilną (art. 860-875 k.c.),
• spółkę jawną (art. 22-85 k.s.h.),
• spółkę partnerską (art. 86-101 k.s.h.),
• spółkę komandytową (art. 102-124 k.s.h.).
Wymienione spółki, z wyjątkiem cywilnej, są spółkami prawa handlowego. Oznacza to, że mają status przedsiębiorców w myśl przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - art. 4. Podlegają także wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.
Zawarcie umowy spółki cywilnej wiąże się z koniecznością dokonania odrębnych zgłoszeń wszystkich wspólników do ewidencji działalności gospodarczej. Wynika to z tego, że spółka cywilna nie posiada statusu przedsiębiorcy. Są nimi jej wspólnicy. W konsekwencji spółka nie podlega rejestracji jako podmiot gospodarczy. Rejestracji dokonuje każdy ze wspólników. Spółka cywilna jest tylko dopuszczalną formą prowadzenia przez nich działalności gospodarczej.
Forma zawarcia umowy spółki
Zawarcie umowy spółki, zarówno cywilnej, jak i spółki prawa handlowego, wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów wniesionych do majątku spółki (art. 1 i 6 ustawy o pcc).
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty