Jaki VAT w transakcjach komisowych - przykłady
Ustawodawca polski od 1 maja 2004 r. przestał traktować komis jako szczególną usługę. Od tego momentu traktuje tę formę obrotu jako dwie dostawy. Komisant zawsze występuje jako pośrednik handlowy. W przypadku tzw. komisu zakupu nabywa towar od dostawcy (osoby trzeciej) i sprzedaje go komitentowi na jego zamówienie. W przypadku tzw. komisu sprzedaży otrzymuje towar od komitenta oferującego go do sprzedaży oraz sprzedaje go ostatecznemu nabywcy (osobie trzeciej). W obydwu przypadkach występują po dwie transakcje.
Opodatkowaniu VAT w ramach umowy komisu podlegają następujące transakcje:
• w komisie sprzedaży: wydanie towarów między wydającym towar (komitentem) a pośrednikiem (komisantem), jak również wydanie towarów przez komisanta kupującemu (osobie trzeciej),
• w komisie zakupu: wydanie towarów komitentowi przez pośrednika (komisanta), jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia towarów na rachunek komitenta.
W komisie zakupu nabycie towarów na rzecz komitenta przez komisanta od osoby trzeciej będzie opodatkowane VAT jako dostawa na ogólnych warunkach.
Podstawa opodatkowania w umowie komisu jest inna dla każdej ze stron tej umowy; i tak w przypadku:
• komisu sprzedaży:
- u komitenta - jest to kwota należna od kupującego pomniejszona o kwotę prowizji komisanta, oraz pomniejszona o kwotę podatku,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się