26.02.2005 Podatki

Jak dokonać korekty podatku naliczonego od zakupionych środków trwałych - przykłady

Czy można dokonać jednorazowej korekty podatku naliczonego od zakupu środka trwałego
Spółka we wrześniu 2004 r. zakupiła urządzenie, które - zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - zostało uznane za środek trwały. Cena jego wyniosła 85 000 zł netto plus 18 700 zł VAT.
Urządzenie to spółka będzie wykorzystywała zarówno do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo do obniżenia nie przysługuje (m.in. urządzenie będzie służyło wykonywaniu czynności zwolnionych od podatku VAT). Podatek naliczony został więc przez spółkę wstępnie rozliczony na podstawie proporcji ustalonej zgodnie z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług. Proporcja ta wyniosła 80% i dlatego spółka odliczyła w 2004 r. 80% podatku naliczonego. Czy spółka może dokonać jednorazowej korekty podatku naliczonego w styczniu 2004 r., czy należy dokonywać korekt również w kolejnych latach, zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy o VAT? Jeżeli tak, to na jakich zasadach?
Nie jest możliwe dokonanie jednorazowej korekty. Spółka, w zakresie podatku naliczonego związanego z nabyciem środków trwałych podlegających amortyzacji, zobowiązana jest do dokonywania „cząstkowych” korekt w ciągu pięciu następnych lat (ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych).
Do sytuacji przedstawionej przez Czytelnika powinny znaleźć zastosowanie zasady określone w art. 91 ust. 2-6 ustawy o VAT. W przypadku towarów i usług, które według przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych i co do których istnieje obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych, korekty podatku naliczonego należy dokonywać w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 kolejnych lat po roku, w którym zostały oddane do używania.
Zważywszy na fakt, iż w przedmiotowej sytuacji mamy do czynienia ze środkiem trwałym niebędącym nieruchomością, spółka będzie zobowiązana do dokonywania korekt podatku naliczonego przez pięć kolejnych lat, począwszy od 2005 roku, zakładając oczywiście, że w tym czasie urządzenie nie zostanie sprzedane.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne