Jakie są podatkowe konsekwencje użyczenia od rodziny lokalu do celów działalności gospodarczej

Nieodpłatne oddanie nieruchomości w używanie innej osobie, pomimo braku ekwiwalentu za to świadczenie, powoduje powstanie po stronie oddającego przychodu podlegającego zasadniczo opodatkowaniu. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy świadczenie takie jest realizowane m.in. na rzecz członków najbliższej rodziny.

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. W przypadku działalności gospodarczej przedmiotem użyczenia są najczęściej lokale lub inne nieruchomości, jak również samochody, maszyny i urządzenia. Należy zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z opodatkowaniem przedmiotu umowy użyczenia.
W określonych okolicznościach umowa użyczenia może rodzić konsekwencje podatkowe dla użyczającego, mimo że nie otrzymuje on żadnego ekwiwalentu za oddanie do używania. Dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, w tym związanych z użyczeniem, zasadniczo powinna być doliczona do przychodów z tej działalności. Z wyjątkiem od tych zasad, związanych z opodatkowaniem przedmiotu użyczenia, mamy do czynienia w sytuacji, gdy stronami umowy użyczenia są członkowie najbliższej rodziny (art. 14 ust. 2 pkt 8 updof).
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne