Jaką metodę wybrać dla amortyzacji urządzeń technicznych
Jak zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy amortyzować odkurzacz przemysłowy o wartości początkowej 10 000 zł netto?
Odkurzacz przemysłowy stanowi środek trwały. Jego amortyzacja może być dokonywana metodą liniową, degresywną bądź jako fabrycznie nowego środka trwałego. Moim zdaniem najbardziej korzystną metodą amortyzacji będzie metoda przewidziana dla fabrycznie nowych środków trwałych.
Na podstawie art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop) amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
• budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
• maszyny, urządzenia i środki transportu,
• inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, zwane środkami trwałymi.
Przemysłowy odkurzacz jako urządzenie spełniające te warunki należy zatem uznać za środek trwały. W związku z tym, że jego wartość przekracza 3500 zł, wydatki na jego nabycie nie mogą być bezpośrednio zaliczone w koszty w miesiącu oddania go do używania. W Klasyfikacji Środków Trwałych nie wymieniono wprost odkurzaczy przemysłowych. W kwestii klasyfikacji tego odkurzacza należałoby więc zwrócić się z pisemnym zapytaniem do Urzędu Statystycznego Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi. Moim zdaniem odkurzacz przemysłowy należy zakwalifikować do grupy 659 KŚT jako pozostałe urządzenia przemysłowe niewymienione, zawarte w pozycji 06 wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się