W jaki sposób praktycznie zastosować MSR 36 nakazujący aktualizować wartość aktywów
Uwzględnianie zasady ostrożnej wyceny aktywów w praktyce sprowadza się do konieczności aktualizacji wartości aktywów. Celem tej aktualizacji jest doprowadzenie wartości aktywów do najbardziej prawdopodobnej. Aktualizacja jest związana przeważnie z utratą wartości przez składniki majątku. Utrata wartości aktywów może nastąpić w sposób planowy, na skutek ich używania przez dłuższy czas, oraz w sposób nieplanowy.
Ustalanie odpisu aktualizującego w ustawie o rachunkowości
Nieplanowana utrata wartości aktywów może nastąpić pod wpływem różnych czynników. Mogą to być czynniki natury technicznej i technologicznej, ale również zmiany mody, gustów, niekorzystne zmiany kursów walut, zmiana celów przedsiębiorstwa. Warunkiem i jednocześnie przesłanką zarejestrowania w księgach rachunkowych i wykazania w sprawozdawczości finansowej nieplanowanej utraty wartości aktywów jest to, że nie jest to utrata o charakterze przejściowym, lecz jest względnie trwała.
Takie rozumienie nieplanowanej utraty wartości aktywów znalazło odzwierciedlenie w treści art. 28 ust. 7 ustawy o rachunkowości, który stanowi, że trwała utrata wartości zachodzi wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych. Nieplanowana utrata wartości aktywów wywołuje potrzebę dokonania korekty ich wyceny, poprzez dokonanie odpisów aktualizujących wartość poszczególnych składników majątku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się