13.05.2004 Podatki

Jakie są prawa i obowiązki kontrolowanych i kontrolujących w trakcie kontroli skarbowej i podatkowej - część 2

W poprzednim numerze „MONITORA księgowego” przedstawiłam prawa i obowiązki kontrolowanych związane z udostępnieniem lokali. Poniżej omawiam najistotniejsze prawa i obowiązki związane z udostępnieniem akt do kontroli.

W swojej praktyce zawodowej spotkałam się z sytuacją, iż w trakcie prowadzonej kontroli, której przedmiotem był podatek od towarów i usług za 2002 r., kontrolujący zażądał okazania faktur VAT, rejestrów VAT i deklaracji VAT-7 nie tylko za rok 2002, ale również za lata 2001 i 2003, twierdząc, że niejako „przy okazji” zbada, czy podatnik rozliczał ten podatek prawidłowo. Kontrolowany odmówił - czy miał do tego prawo? Tak.
Prawo do żądania udostępnienia akt, ksiąg i wszelkiego rodzaju dokumentów związanych z przedmiotem kontroli jest jednym najbardziej oczywistych uprawnień kontrolujących z punktu widzenia celu kontroli podatkowej czy skarbowej. Kontrola ta ma bowiem charakter dokumentalnej konfrontacji zapisów, zawartych w ewidencji finansowo-księgowej, ze stanem rzeczywistym. Przepis art. 286 § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej daje w zasadzie kontrolowanym nieograniczone możliwości wglądu we wszelkiego rodzaju dokumenty, związane z prowadzoną przez kontrolowanego działalnością gospodarczą. Nie chodzi więc tu tylko o księgi handlowe czy podatkową księgę przychodów i rozchodów, ale również o ewidencje prowadzone na potrzeby podatku od towarów i usług lub np. ewidencje dotyczące przebiegu pojazdów.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne