Jak aktualizować wartość dłużnych papierów wartościowych dostępnych do sprzedaży
W jaki sposób dokonać aktualizacji wyceny obligacji, jeżeli nie mamy pewności, czy utrzymamy je do terminu wykupu i w związku z tym traktujemy te aktywa jako dostępne do sprzedaży?
Dłużne papiery wartościowe (w tym obligacje) wyceniane są na dzień bilansowy według wartości godziwej, pod warunkiem że wartość tę można ustalić w wiarygodny sposób. Jeżeli warunek ten nie jest spełniony, to ich wyceny dokonuje się w wysokości skorygowanej ceny nabycia, oszacowanej za pomocą efektywnej stopy procentowej. Sposób dokonania aktualizacji, jej skutki oraz związaną z tym ewidencję księgową przedstawiamy na przykładzie liczbowym.
Wycenę i sposób wykazywania dłużnych papierów wartościowych dostępnych do sprzedaży (w tym obligacji) reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych. Zgodnie z § 14 rozporządzenia aktywa te na dzień bilansowy wyceniane są według wartości godziwej, pod warunkiem że wartość tę można ustalić w wiarygodny sposób. Jeżeli warunek ten nie jest spełniony, to ich wyceny dokonuje się w wysokości skorygowanej ceny nabycia (§ 16 w związku z § 24 rozporządzenia).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się