Czy wartość szczepień przeciw grypie jest przychodem pracownika
W październiku br. zamierzamy w całości sfinansować pracownikom szczepienia przeciw grypie. Czy takie świadczenie będzie stanowić dla nich przychód, od którego należy odprowadzić składki do ZUS i podatek?
PROBLEM
RADA
Jeśli koszty szczepienia zostaną w całości sfinansowane ze środków zakładu pracy, wartość szczepień przeciw grypie będzie dla pracowników przychodem ze stosunku pracy. Od wartości szczepionki przypadającej na każdego pracownika powinni Państwo odprowadzić składki do ZUS i zaliczkę na podatek.
UZASADNIENIE
Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, świadczenia pieniężne ponoszone przez pracodawcę na rzecz pracownika, wartość nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, a także wartość pieniężna świadczeń w naturze i ich ekwiwalenty - bez względu na źródło finansowania . Wobec powyższego, finansowane przez pracodawcę świadczenia zdrowotne, np. szczepienia ochronne przeciw grypie, których zapewnienie nie wynika z powszechnie obowiązujących przepisów, jest przychodem dla pracowników. Tak też wypowiedział się Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w piśmie skierowanym do Marszałka Sejmu z 15 grudnia 2009 r. (nr DD3/0602/75/ KDJ/09/BMI9-15711), w którym czytamy: "...na pracodawcy nie ciąży obowiązek sfinansowania pracownikom szczepień przeciwko grypie. Opłacenie tych szczepień należy zatem traktować jako dobrowolny przejaw dbałości o zdrowie zatrudnianych osób. W konsekwencji pracownicy, którzy otrzymali od pracodawcy nieodpłatne świadczenie w postaci szczepienia przeciw grypie, uzyskują przychód ze stosunku pracy. Dochód z tego tytułu podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach..."
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty