Czy pracodawca, który odbiera ryczałt pracownikowi - społecznemu inspektorowi pracy, powinien złożyć wypowiedzenie zmieniające
Miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe społecznego inspektora pracy nie jest wynagrodzeniem za pracę, należy jednak stosować do niego odpowiednio przepisy o tym wynagrodzeniu. Pracodawca, który chce je odebrać pracownikowi, musi mu wręczyć wypowiedzenie zmieniające warunki umowy o pracę (uchwała Sądu Najwyższego z 11 maja 2010 r., II PZP 3/10).
Adam R. był zatrudniony w spółce B., w której jednocześnie pełnił obowiązki społecznego inspektora pracy. Na wniosek zakładowej organizacji związkowej, której był członkiem, przyznano mu miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe w kwocie 460 zł z tytułu pełnienia funkcji społecznego inspektora pracy. Prawo do takiego wynagrodzenia przewiduje art. 15 ust. 3 ustawy o społecznej inspekcji pracy. Przepis ten stanowi, że w razie znacznego obciążenia zadaniami wynikającymi z pełnienia funkcji społecznego inspektora pracy, kierownik zakładu pracy (tj. pracodawca) na wniosek zakładowych organizacji związkowych może ustalić miesięczne wynagrodzenie zryczałtowane do wysokości nieprzekraczającej wynagrodzenia za 30 godzin pracy osoby pełniącej funkcję społecznego inspektora pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty