Od 1 marca 2010 r. zmieniła się kwota wolna od potrąceń z zasiłków
Od 1 marca 2010 r. zmieniła się wysokość minimalnej emerytury, która wynosi 706,29 zł. Na podstawie tej kwoty oblicza się kwotę wolną od potrąceń i egzekucji z zasiłków wypłacanych z ubezpieczenia społecznego.
Zasiłki wypłacane z ubezpieczenia społecznego podlegają potrąceniom i egzekucji na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 833 § 5 Kodeksu postępowania cywilnego). W związku z tym dokonując potrąceń z zasiłków należy pamiętać, że osoba uprawniona do zasiłku musi otrzymać świadczenie w wysokości nie niższej niż kwota wolna od potrąceń, ustalona w wysokości 50% lub 60% najniższej emerytury (art. 141 ust. 1 ustawy emerytalnej).
Z przysługującego osobie ubezpieczonej zasiłku płatnik tego zasiłku może potrącić (art. 140 ustawy emerytalnej):
● kwoty świadczeń z tytułu pozostawania bez pracy (np. zasiłku dla bezrobotnych) wypłaconych za okres, za który został przyznany zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego - do wysokości 50% kwoty zasiłku,
● kwoty nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami za zwłokę w ich spłacie - do wysokości 50% kwoty zasiłku,
● należności alimentacyjne potrącane na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego - do wysokości 60% kwoty zasiłku.
Zasiłki podlegają egzekucji na zaspokojenie (art. 140 ust. 1 ustawy emerytalnej):
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty