22.09.2008 Kadry i płace

Według jakich zasad należy określić wynagrodzenie pracownikowi młodocianemu

Rozpoczęcie roku szkolnego to równocześnie okres podpisywania umów o pracę z pracownikami młodocianymi w celu przygotowania zawodowego. Pracownicy młodociani mogą być zatrudnieni również do wykonywania lekkich prac w celach zarobkowych (prac sezonowych lub dorywczych).

Pracodawcy, którzy zatrudniają osoby niepełnoletnie, muszą pamiętać o ograniczeniach przy zatrudnianiu tych osób. Ponadto inaczej nalicza się wynagrodzenie za pracę pracownikom młodocianym. Pracownikiem młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat i nie przekroczyła jeszcze 18 roku życia. Poza ściśle określonymi wyjątkami, zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 lat.

Jak wynagradzać młodocianego pracownika w czasie przygotowania zawodowego

Młodociany pracownik zatrudniony w celu przygotowania zawodowego ma prawo do wynagrodzenia za pracę. Jednak wynagrodzenie to w odróżnieniu od wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie zwykłej umowy o pracę nie jest świadczeniem odpowiadającym pracy wykonanej. Zostało ono określone w sposób odmienny, gdyż przy tego typu zatrudnieniu głównym celem nie jest uzyskanie przez młodocianego wynagrodzenia za pracę, ale zdobycie zawodu.

Wysokość wynagrodzenia pracownika młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego

Wysokość wynagrodzenia młodocianego pracownika zależy od tego, w której jest klasie. Wynagrodzenie to jest obliczane w stosunku procentowym do poziomu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski” (§ 19 rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty