Jakie są zasady wprowadzania, zmiany i uchylania regulaminu wynagradzania
Regulamin wynagradzania mają obowiązek ustalić pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników. Obowiązek ten nie dotyczy zakładów, w których obowiązuje układ zbiorowy pracy, pod warunkiem że na tyle konkretyzuje on warunki wynagradzania i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą, że na ich podstawie jest możliwe ustalenie indywidualnych warunków umów o pracę.
Prawidłowość przeprowadzenia procedury wprowadzenia regulaminu wynagradzania jest bardzo ważna. Decyduje ona o mocy prawnej wprowadzonego regulaminu i zapobiega możliwości późniejszego podważenia jego postanowień przez związki zawodowe lub przez pracowników.
Obowiązek wprowadzenia regulaminu
Konieczność wprowadzenia w firmie regulaminu wynagradzania jest uwarunkowana osiągnięciem 20-osobowego stanu zatrudnienia. Wymiar etatu zatrudnionych pracowników nie ma wpływu na powstanie tego obowiązku. Oznacza to, że pracodawca zatrudniający np. 20 pracowników na pół etatu jest zobowiązany do ogłoszenia regulaminu wynagradzania, mimo że stan zatrudnienia w jego firmie wynosi 10 etatów. Do stanu zatrudnienia należy wliczać wszystkie osoby mające status pracownika na dany dzień (także pracowników przebywających na urlopach wychowawczych).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty