07.06.2008 Ubezpieczenia

 Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku po przerwie w wykonywaniu pracy

W sytuacji gdy pracownik bezpośrednio przed powstaniem niezdolności do pracy przez cały okres, z którego jest ustalana podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku, korzystał z urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego albo odbywał czynną służbę wojskową i dlatego nie otrzymał wynagrodzenia, podstawę wymiaru ustala się w taki sam sposób jak dla pracownika, który zachorował w pierwszym dniu zatrudnienia.

Jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie pracownika określone w umowie o pracę lub w innym akcie nawiązującym stosunek pracy.

Przy wynagrodzeniu zmiennym lub zmiennych składnikach wynagrodzenia, np. premii, należy przyjąć wynagrodzenie w przeciętnej miesięcznej wysokości wypłaconej pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku u pracodawcy - za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

(?) Pracownica korzystała z urlopu wychowawczego od 15 kwietnia 2007 r. do 31 maja 2008 r. Do pracy wróciła 2 czerwca, a 3 czerwca 2008 r. dostarczyła nam zwolnienie lekarskie, z którego wynika, że jest w ciąży. Zgodnie z zasadami wynagradzania obowiązującymi w naszym zakładzie, pracownicy oprócz wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 2500 zł przysługuje premia regulaminowa wypłacana w wysokości odpowiadającej 50% przychodu pracownika za dany miesiąc. Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty