Co pracodawca powinien wiedzieć rozliczając wynagrodzenie i składki ZUS po 31 grudnia 2007 r.
Przy rozliczaniu podatku i składek od przychodów wypłaconych po 31 grudnia 2007 r. należy stosować stawki z roku 2008, czyli daty dokonania wypłaty. Będą więc wyższe niż w 2007 r. zryczałtowane koszty uzyskania przychodów i wyższa kwota zmniejszająca podatek oraz niższa składka na ubezpieczenia rentowe. Stawki te należy stosować do wszystkich wypłat dokonanych od 1 stycznia 2008 r. niezależnie od tego, za jaki okres zostały wypłacone.
Pracownicy zyskają na obniżeniu składki rentowej. Obniżenie tej składki spowoduje jednak, że od tych samych przychodów zostanie naliczona wyższa zaliczka na podatek (nawet przy uwzględnieniu wyższej niż w 2007 r. kwoty zmniejszającej podatek i kosztów uzyskania przychodów), a także wyższa będzie składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Składka na ubezpieczenia rentowe
Od 1 stycznia 2008 r. składka na ubezpieczenia rentowe została zmniejszona - tym razem po 2 punkty procentowe zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. Od 1 stycznia 2008 r. z przychodu pracownika pobiera się składkę na to ubezpieczenie w wysokości 1,5% podstawy wymiaru, a pracodawca opłaca ją w wysokości 4,5% podstawy wymiaru.
Składkę w nowej wysokości należy naliczać od wszystkich świadczeń postawionych do dyspozycji ubezpieczonych po 31 grudnia 2007 r., niezależnie od tego, za jaki okres przysługują te świadczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty