Jak prawidłowo ustalić okres zasiłkowy

Płatnikom świadczeń dużą trudność sprawia prawidłowe ustalenie okresu zasiłkowego. Jest to ważne, ponieważ od ustalenia okresu zasiłkowego zależy, za jaki okres pracownik będzie miał prawo do świadczeń.

Gdy pracownik jest zatrudniony u jednego pracodawcy przez cały rok kalendarzowy, to w przypadku choroby pracodawca wie, za jaki okres i z powodu jakiej niezdolności do pracy wypłacił już świadczenie. Jeśli jednak pracownik zostanie zatrudniony w trakcie roku kalendarzowego i nie dostarczył świadectwa pracy, to prawidłowe ustalenie okresu, za który przysługują świadczenia, zależy od ustalenia, jak długo i kiedy pracownik w tym roku już chorował i czy otrzymywał jakieś świadczenia.

(?) Nauczycielka po 6-miesięcznym okresie urlopu dla poratowania zdrowia wróciła do pracy 1 grudnia 2007 r. Przed urlopem wykorzystała 182 dni zwolnienia lekarskiego. Po powrocie do pracy była na zwolnieniu lekarskim od 13 do 21 grudnia 2007 r. Zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez tego samego lekarza co przed urlopem. Czy w takim przypadku nauczycielce przysługuje zasiłek chorobowy? Czy zwolnienie lekarskie od 13 do 21 grudnia 2007 r. należy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty