22.06.2007 Kadry i płace

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Prawo pracy

(?) Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może zatrudnić współmałżonka jako pracownika?
Możliwe jest zatrudnienie współmałżonka jako pracownika. Jednak fikcyjne zatrudnienie, mające na celu nabycie przez małżonka prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, może zostać uznane za nieważne jako zatrudnienie pozorne. Nie jest też pracownikiem małżonek świadczący pracę „okazjonalnie”, w formie pomocy udzielanej współmałżonkowi.
• art. 2, art. 22 Kodeksu pracy.
(?) Jesteśmy jednostką organizacyjną gminy - spółką z o.o. Jedna z naszych pracownic zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku księgowej została powołana przez radę nadzorczą na członka zarządu naszej spółki. Następnie została z tą osobą rozwiązana umowa o pracę za porozumieniem stron. Po czym Zgromadzenie Wspólników spółki zawarło z tą pracownicą umowę o pracę na czas kadencji, powierzając jej w tej umowie obowiązki członka zarządu, głównej księgowej. Nadmieniam, że między umową na czas nieokreślony podpisaną przez prezesa spółki a tą na czas kadencji, podpisaną przez Zgromadzenie Wspólników, nie było przerwy czasowej, czyli jest ciągłość w zatrudnieniu. Czy w związku z tą sytuacją jest możliwość zawarcia na czas kadencji umowy o pracę na stanowisko głównego księgowego łącznie z funkcją członka zarządu? Czy sytuacja zawarcia umowy na czas określony (tu: czas kadencji) po rozwiązanej za porozumieniem umowie na czas nieokreślony jest zgodna z prawem, podczas gdy faktycznym pracodawcą cały czas jest spółka? Jak poprawnie powinna być przeprowadzona procedura zatrudnienia pracownika pełniącego jednocześnie funkcję członka zarządu i głównego księgowego?
Nie ma przeszkód prawnych do zawarcia, po umowie o pracę na czas nieokreślony, umowy o pracę na czas określony. W takim przypadku decydująca jest wola stron.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że została zawarta jedna umowa na stanowisko członka zarządu, w którego zakres obowiązków będzie wchodziło także pełnienie funkcji głównego księgowego. Nie doszło więc do sytuacji zawarcia dwóch umów o pracę. Gdyby jednak miało to miejsce, to nie jest sprzeczne z prawem istnienie dwóch umów o pracę z tym samym pracodawcą na dwóch różnych stanowiskach.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty