W jaki sposób zatrudniać pracowników w sezonie letnim
Okres letni jest w wielu branżach czasem wzmożonej pracy. Wiąże się to ściśle ze zwiększonym zapotrzebowaniem na pracowników. Przy tego rodzaju sezonowym zatrudnieniu możemy stosować umowy o pracę na czas określony (w tym często umowę na zastępstwo nieobecnego np. z powodu urlopu pracownika) lub na czas wykonania określonej pracy, jak też w wielu przypadkach umowy zlecenia.
Przepisy nie definiują pojęcia „prace o charakterze sezonowym”. Należy je rozumieć jako prace dorywcze (niemające charakteru regularnego zatrudnienia) wykonywane przez określony czas, ściśle związane z porą roku, np. sezonem letnim, zimowym, prace wykonywane wówczas, gdy następuje dogodny do danej działalności okres w obrębie roku kalendarzowego. Przykładowo będą to pewne prace w rolnictwie lub ogrodnictwie albo w turystyce.
(?) W okresie letnim, w związku ze zwiększoną liczbą udzielanych urlopów, potrzebuję czasowych pracowników. Wiem, że mogę stosować w tym przypadku umowy na zastępstwo. Czy jedna umowa na zastępstwo może dotyczyć zastępstwa dwóch osób (na kolejno następujące po sobie nieobecności)? Czy zastępca musi mieć identyczne warunki pracy jak pracownik zastępowany?
Nie ma przeszkód, aby jedna umowa dotyczyła - tak jak Pan wskazuje - zastępstwa (następującego po sobie) dwóch osób (np. kolejno udających się na urlopy). Może się to jednak odnosić tylko do osób wykonujących podobne prace. W umowie na zastępstwo, tak jak w każdej innej umowie o pracę, należy określić rodzaj pracy, do wykonywania którego pracownik się zobowiązuje. Jeżeli zastępstwo miałoby dotyczyć prac na różnych stanowiskach, nie można uregulować tego jedną umową. W takim przypadku należy zawrzeć kolejną umowę przy drugim zastępstwie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się