Jak wypłacać pracownikom świadczenia urlopowe
Pracodawcy nienależący do sfery budżetowej i zatrudniający na 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą wypłacać pracownikom świadczenia urlopowe.
Wypłata świadczenia urlopowego pozwala pracodawcom na przekazanie raz do roku pracownikom dodatkowych pieniędzy nieobciążonych składkami na ubezpieczenia i zaliczenie tego wydatku w koszty prowadzonej działalności. Popularność świadczeń urlopowych opiera się na korzystnych regulacjach kosztowo-składkowych oraz na fakcie, że przy ich wypłacie pracodawca nie musi gromadzić danych dotyczących sytuacji materialnej, życiowej i rodzinnej zatrudnionych, gdyż nie jest związany koniecznością stosowania kryteriów socjalnych.
? Pracownik ma alimentacyjne zajęcie wynagrodzenia. Czy świadczenie urlopowe podlega ochronie przed potrąceniami tak jak wynagrodzenie za pracę?
Świadczenie urlopowe nie jest należnością ekwiwalentną w zamian za wykonywaną pracę. Nie jest więc wynagrodzeniem. Dlatego nie stosuje się wobec niego ochrony przed potrąceniami takiej, jak przy wynagrodzeniu za pracę.
Przepisy o ograniczeniu egzekucji w postępowaniu cywilnym także nie zawierają żadnych ograniczeń dotyczących dokonywania potrąceń z tego rodzaju świadczeń.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się