07.03.2007 Kadry i płace

Jak udzielać zaległych urlopów

Zasadą jest, że urlop wypoczynkowy powinien zostać wykorzystany przez pracownika w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jednak często zdarza się, że pracownik nie wykorzystał urlopu w terminie określonym przepisami prawa pracy. W takim przypadku pracodawca powinien dopilnować, aby pracownik skorzystał z urlopu najpóźniej do końca marca następnego roku.

Powodami niewykorzystania przez pracownika urlopu wypoczynkowego w roku, w którym mu przysługiwał, mogą być m.in.: długotrwała choroba, odbywanie ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego czy korzystanie z urlopu macierzyńskiego. Natomiast brak możliwości zastąpienia pracownika w pracy lub niedostateczna liczba zatrudnionych pracowników uniemożliwiająca zapewnienie funkcjonowania zakładu w czasie udzielonego urlopu nie może być przyczyną nieudzielania urlopu w ustawowym terminie.

Nieudzielanie pracownikom urlopów naraża pracodawców na odpowiedzialność za popełnienie wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

(?) Pracownikowi zostało 10 dni zaległego urlopu, który chce wykorzystać od 26 marca do 6 kwietnia 2007 r. Czy mogę na to wyrazić zgodę, skoro zgodnie z przepisem zaległy urlop wykorzystuje się do końca marca?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty