07.02.2007 Kadry i płace

W jaki sposób udzielać pracownikom pożyczek na cele mieszkaniowe

Podwyżki cen na rynku nieruchomości spowodowały duże zainteresowanie pracowników pożyczkami mieszkaniowymi. Pracownicy chcą zdążyć z kupnem mieszkania przed następnym wzrostem cen nieruchomości. W tym celu wspomagają się kredytami, lecz o wiele chętniej niskooprocentowanymi (lub bezodsetkowymi), bezpieczniejszymi pożyczkami z funduszu socjalnego.

Coraz częściej pracodawcy z większych miast spotykają się z prośbami pracowników dotyczącymi dofinansowania zakupu domów, ich budowy lub zakupu działek pod ich budowę. Powstają wątpliwości, czy pożyczki na tego typu inwestycje są jeszcze pomocą socjalną i czy np. zakup ziemi może być uznany za inwestycję mieszkaniową.
Jedna z naszych pracownic skorzystała po urlopie macierzyńskim z urlopu wychowawczego. Pracownica ta ma zaciągniętą pożyczkę na cele mieszkaniowe. Zapis w umowie stwierdza, że pożyczka jest spłacana w miesięcznych ratach potrącanych z jej wynagrodzenia. Obecnie pracownica nie będzie otrzymywała z zakładu żadnych świadczeń. Umowa nie rozstrzyga takiej sytuacji. Czy spłata rat ulega zawieszeniu na okres urlopu wychowawczego pracownicy?
Spłata rat nie ulega zawieszeniu. Potrącanie rat z wynagrodzenia pracownika jest formą ułatwienia rozliczenia między dłużnikiem (pracownikiem) a wierzycielem (pracodawcą). Za zgodą pracownika pracodawca może z jego wynagrodzenia pobierać wzajemne świadczenie (w dopuszczalnych prawem granicach). Przy umowie udzielenia pożyczki Państwa pracownicy określono harmonogram spłat zadłużenia (miesięczne raty). Nieotrzymywanie wynagrodzenia nie zwalnia pracownika z obowiązku uiszczenia raty niezależnie od tego, z jakiego powodu pracownik nie otrzymał wynagrodzenia (np. udział w strajku, urlop bezpłatny, odejście z pracy).
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty