Jak należy wypłacać odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych
Sytuacja finansowa lub zmiany organizacyjne zmuszają czasem pracodawców do podjęcia decyzji o ograniczeniu zatrudnienia w firmie. Rozwiązanie stosunku pracy w tej sytuacji jest podyktowane przyczynami niezależnymi od pracowników. Dlatego ustawodawca przewidział dla zwalnianych z tego powodu pracowników dodatkowe środki pieniężne w postaci odprawy.
Obowiązek wypłaty odpraw z tytułu zwolnień grupowych dotyczy jedynie zakładów pracy zatrudniających co najmniej 20 pracowników. W mniejszych firmach odprawy z tego tytułu nie są w ogóle należne. W zakładach spełniających co najmniej 20-osobowe kryterium zatrudnienia pracownik nie musi być zwalniany wraz z grupą pracowników, aby należała mu się odprawa. O prawie do odprawy decyduje bowiem przyczyna zwolnienia.
Odprawa należy się również wtedy, gdy stosunek pracy jest rozwiązywany na mocy porozumienia stron z inicjatywy pracodawcy, którego motywem działania były przyczyny leżące po jego stronie.
Nasz zakład pracy jest w trakcie likwidacji. Czy pracownikom, którzy w okresie wypowiedzenia podejmą zatrudnienie w sąsiedniej fabryce, należy się odprawa?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się