Jak ustalać prawo do świadczeń rodzinnych w trwającym okresie zasiłkowym
Pracodawcy, którzy 31 lipca 2005 r. zatrudniali powyżej 20 pracowników, jeszcze do końca sierpnia br. mają obowiązek ustalać prawo i wypłacać zasiłki rodzinne oraz niektóre dodatki. Pracownik może zwrócić się z takim wnioskiem w każdym czasie.
W trakcie okresu zasiłkowego w sytuacji rodzinnej osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych może nastąpić zmiana. Niektóre z tych zmian nie będą miały wpływu na wypłatę świadczeń, inne spowodują wstrzymanie ich wypłaty.
Pracownik poinformował nas, że syn, na którego wypłacamy mu zasiłek i dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, musiał przerwać naukę w szkole ze względu na pogorszenie stanu zdrowia. Teraz jest w sanatorium, a po powrocie będzie kontynuował naukę, ale korespondencyjnie. Po powrocie raz w tygodniu będzie chodził na rehabilitację. Czy wobec tego, mimo że rodzina spełnia warunki do przyznania świadczeń, powinniśmy wstrzymać ich wypłatę z tego powodu?
Nie, jeżeli rodzina spełnia pozostałe warunki do otrzymywania zasiłku rodzinnego, należy go wypłacać na syna do końca okresu zasiłkowego. Powinni Państwo również nadal wypłacać dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego. Warunek rehabilitacji i kształcenia nie musi być spełniony równocześnie, jeżeli dziecko jest poddawane leczeniu, rehabilitacji i w związku z tym przerwało naukę w szkole.
WAŻNE!
Po ukończeniu przez dziecko 18. roku życia warunkiem niezbędnym do wypłaty zasiłku rodzinnego jest nauka w szkole.
Kontynuowanie nauki w systemie korespondencyjnym, eksternistycznie oraz jako wolny słuchacz nie uprawnia do przyznania zasiłku rodzinnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się