22.04.2006 Ubezpieczenia

Na podstawie jakich dokumentów należy wypłacać świadczenia rodzinne?

Ustalanie prawa do świadczeń rodzinnych i ich wypłata następują na podstawie wniosku i dołączonych do niego dokumentów złożonych płatnikowi - pracodawcy lub organowi właściwemu do wypłaty tych świadczeń przez osobę uprawnioną.

W trakcie kontroli przeprowadzanych przez ZUS u pracodawców zobowiązanych do wypłaty świadczeń rodzinnych inspektorzy kontroli stwierdzają wiele nieprawidłowości w zakresie dokumentowania prawa do świadczeń.
We wrześniu 2005 r. pracownica złożyła wniosek o zasiłek rodzinny na dwoje dzieci w wieku 7 i 9 lat. Do wniosku dołączyła zaświadczenie urzędu skarbowego o dochodach rodziny uzyskanych w 2004 r. oraz zaświadczenie lekarskie, z którego wynikało, że starsze dziecko jest niepełnosprawne. Na podstawie tych dokumentów oraz po obliczeniu, że dochód na osobę w rodzinie pracownicy nie przekracza 583 zł, ustaliliśmy prawo do zasiłku rodzinnego i dodatku z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka oraz do zasiłku pielęgnacyjnego, które wypłacamy co miesiąc od września 2005 r. W lutym 2006 r. w naszym zakładzie została przeprowadzona kontrola ZUS, w wyniku której inspektor kontroli zakwestionował wypłacone zasiłki rodzinne na dwoje dzieci pracownicy oraz zasiłek pielęgnacyjny na jedno z nich, twierdząc, że dochód na osobę w rodzinie pracownicy przekraczał 504 zł, a zasiłek pielęgnacyjny został wypłacony nienależnie. Czy rzeczywiście popełniliśmy błąd i jakie będą tego konsekwencje?
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne