Jak rozliczać zaległe urlopy wypoczynkowe?
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest udzielanie urlopów wypoczynkowych. Powinny być one wykorzystywane przez pracowników w terminach ściśle określonych przez Kodeks pracy. Ryzyko nieudzielenia urlopów wypoczynkowych lub udzielenie ich po terminie obciąża pracodawcę.
Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Jeśli jednak pracownik nie wykorzystał urlopu w tym terminie, należy mu go udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Pracownicy powinni do końca marca 2006 r. wykorzystać zaległe urlopy wypoczynkowe za 2005 r.
Pracownik ma 15 dni urlopu wypoczynkowego za 2005 r. Został przez nas poinformowany, że urlop ten musi wykorzystać do końca marca 2006 r. Pracownik oświadczył, że chciałby skorzystać z tego urlopu w kwietniu 2006 r., ponieważ wybiera się do sanatorium. Wyraziliśmy na to zgodę. Czy wystarczy złożenie takiego oświadczenia w formie pisemnej w aktach osobowych, aby uniknąć zarzutów ze strony Państwowej Inspekcji Pracy?
Moim zdaniem z obowiązku udzielenia zaległego urlopu do końca pierwszego kwartału nie zwalnia pracodawcy nawet pisemna prośba pracownika na wykorzystanie tego urlopu w późniejszym terminie. Jeśli taka prośba zostanie złożona w aktach osobowych pracownika, może to wzbudzić również wątpliwości co do wykorzystania urlopu w terminie podczas przeprowadzanej kontroli przez inspektora pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się