13.11.2005 Ubezpieczenia

Jak wypłacać dodatki z tytułu urodzenia dziecka?

W nowym okresie zasiłkowym część obowiązków, które dotąd obciążały pracodawców, zostało przerzuconych na organy właściwe, w praktyce na urzędy gminy lub ośrodki pomocy społecznej. Część z nich w tym okresie zasiłkowym będzie spoczywała jeszcze na zakładach pracy. Takim świadczeniem jest dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka.

Dodatek ten jest świadczeniem jednorazowym. Mogą starać się o niego rodzice oraz osoby, które wystąpiły z wnioskiem o przysposobienie dziecka, ale w okresie jednego roku od urodzenia dziecka. Podstawą do wypłaty dodatku jest ustalone prawo do zasiłku rodzinnego. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy pracownik nabył to prawo.
Pracownik nie pobierał do tej pory świadczeń rodzinnych, gdyż nie uprawniał go do nich dochód rodziny. W październiku 2005 r. jego żona urodziła piąte dziecko. Pracownik wystąpił z wnioskiem o wypłatę zasiłków rodzinnych i dodatków na dzieci dopiero w listopadzie br., ponieważ dopiero w tym miesiącu otrzymał z urzędu stanu cywilnego skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Czy w związku z tym należy mu wypłacić dodatek z tytułu urodzenia dziecka?
Tak, pod warunkiem, że pracownik nabędzie prawo do zasiłku rodzinnego. Ważna jest jednak data wystąpienia z wnioskiem o świadczenie. Pracownik ma na to 12 miesięcy od daty urodzenia dziecka. Jeżeli wniosek został złożony w listopadzie br., to nie minął jeszcze rok od urodzenia dziecka, zatem świadczenie należy wypłacić.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne