Jakie są zasady ponownego ustalania prawa do zasiłku rodzinnego w trakcie okresu zasiłkowego?
Obecny okres zasiłkowy trwa do końca sierpnia 2005 r. Zmiany w sytuacjach rodzinnych powodują, że ciągle aktualne są pytania o możliwość ponownego złożenia wniosku o świadczenia rodzinne. Jeżeli pracownik wystąpi o zasiłek rodzinny w trakcie tego okresu, prawo do zasiłku przysługuje począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami. Ponowne niespełnienie warunków do przyznania zasiłku rodzinnego powoduje odmowę jego wypłaty.
Zmiany w sytuacji pracownika są podstawą do ponownego rozpatrzenia wniosku o świadczenie. Ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego w trakcie okresu zasiłkowego ma miejsce w sytuacji, gdy w rodzinie ubezpieczonego:
• zwiększy się liczba członków rodziny,
• zmniejszy się liczba członków rodziny,
• nastąpi utrata dochodu,
• dziecko uzyska orzeczenie o niepełnosprawności (dziecko w wieku do ukończenia 16 lat) albo o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym (dotyczy dziecka w wieku powyżej 16 lat do ukończenia 25 lat),
upłynie okres, na który zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności dziecka lub orzeczenie o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się