13.02.2005

Jak prawidłowo wypłacić „trzynastki”?

Pracodawcy zobowiązani do wypłacania pracownikom dodatkowego wynagrodzenia rocznego („trzynastek”) powinni tego dokonać w ciągu trzech pierwszych miesięcy br., czyli do końca marca 2005 r. Najważniejsze kwestie związane z nabywaniem przez pracowników prawa do „trzynastki” dotyczą ustalania jej wysokości i szczególnych zasad stosowanych do niektórych pracowników.

Ustawowe prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego mają pracownicy państwowych jednostek sfery budżetowej, zatrudnieni m.in. w urzędach organów państwowych, kontroli, ochrony prawa, sądach i trybunałach, samorządowych jednostkach budżetowych, zakładach budżetowych, gospodarstwach pomocniczych jednostek budżetowych oraz biurach poselskich, senatorskich lub poselsko-senatorskich.
Nie ma przeszkód, aby pracodawcy spoza sfery budżetowej wprowadzili w swoich zakładach pracy takie dodatkowe świadczenie na podstawie przepisów ustawy dotyczącej pracowników sfery budżetowej, lub na podstawie innych warunków ustalonych w odpowiednim akcie wewnątrzzakładowym.
Zatrudnialiśmy pracownika na czas określony od 1 września do 31 grudnia 2004 r. Od 1 grudnia pracownik ten został powołany do odbycia służby wojskowej. Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym zakłada wyjątki od wymogu przepracowania co najmniej 6 miesięcy jako warunku nabycia prawa do „trzynastki” m.in. w przypadku osób powołanych do odbycia służby wojskowej. Czy w związku z tym temu pracownikowi należy się „trzynastka”?
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty