Ustalenie kapitału początkowego - jakie obowiązki ciążą na pracodawcy?
Jednym z obowiązków nałożonych na pracodawców jest kompletowanie dokumentacji pracowników w celu ustalenia dla nich kapitału początkowego. Dotyczy to ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy przed 1 stycznia 1999 r. opłacali składki na ubezpieczenia społeczne lub za których składki opłacali płatnicy składek. Kapitału początkowego nie nalicza się jedynie dla osób, których okres składkowy i nieskładkowy do końca 1998 r. był krótszy niż 6 miesięcy i 1 dzień.
Obowiązek kompletowania dokumentacji dotyczy ubezpieczonych, za których pracodawca przekazuje do ZUS imienne raporty miesięczne. Termin, w którym należy złożyć całość dokumentacji w ZUS, jest określony harmonogramem znajdującym się w wezwaniu o kompletowanie dokumentacji, kierowanym przez ZUS do pracodawcy.
Ważne
Data końcowa składania dokumentów o ustalenie kapitału początkowego została przesunięta na 31 grudnia 2006 r.
Kompletowanie wniosków o ustalenie kapitału początkowego przysparza jednak w dalszym ciągu wielu problemów.
Zobowiązani do dostarczenia dokumentacji do ustalenia kapitału początkowego pracownicy mojego zakładu nie wywiązali się z tego z uwagi na trudności z jej skompletowaniem. Wyznaczony przez ZUS termin przekazania tych dokumentów niedługo się kończy. Jak mam postąpić w tej sytuacji?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się