29.08.2004 Ubezpieczenia

Jakie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy emerytalnej - część III

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS zmieniła m.in. zasady ustalania wysokości emerytury po pobieranej wcześniej rencie z tytułu niezdolności do pracy oraz zasady przyznawania uprawnień do renty rodzinnej i ustalania wysokości kapitału początkowego.

Kwietniowa nowelizacja ustawy emerytalnej, która weszła w życie 1 lipca 2004 r., wyjaśniła nieprecyzyjne dotąd zasady obliczania wysokości emerytury dla osób, które pobierały wcześniej rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wysokość emerytury przysługującej tym osobom składa się z trzech składników: 24% kwoty bazowej (tzw. część socjalna świadczenia), po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych oraz po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.
Osobom takim przysługują rozwiązania korzystniejsze niż innym ubezpieczonym. Mogą oni bowiem sami zdecydować, czy chcą do podstawy wymiaru emerytury wskazać podstawę wymiaru pobieranej wcześniej renty (w wysokości uwzględniającej rewaloryzację oraz wszystkie kolejne waloryzacje przypadające po nabyciu uprawnień do renty), albo czy chcą ustalić podstawę wymiaru na nowo, według obecnie obowiązujących przepisów.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne