Wyrok NSA z dnia 26 maja 2026 r., sygn. II FSK 1090/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia WSA (del.) Paweł Kowalski (sprawozdawca), Protokolant asystent sędziego Łukasz Gotowiec, , po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2026 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 18 kwietnia 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 1268/22 w sprawie ze skargi A. F. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 16 września 2022 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2016 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 16 września 2022 r., nr [...] 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku na rzecz A. F. kwotę 11 817 (słownie: jedenaście tysięcy osiemset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z 18 kwietnia 2023 r., w sprawie o sygn. akt I SA/Gd 1268/22 oddalił skargę A. F. (dalej: Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z 16 września 2022 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2016 r. Pełna treść uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia, jak i innych wyroków powołanych poniżej, dostępna jest na stronie internetowej https://orzeczenia.nsa.gov.pl/.
2. Ze stanu sprawy przyjętego przez sąd pierwszej instancji wynika, że Skarżący w 2016 r. wykonywał pracę na pokładzie statku N., eksploatowanego w transporcie międzynarodowym, osiągając z tego tytułu dochód. Podatnik nie figurował w bazach norweskiej administracji podatkowej. Ze względu na fakt, iż wykonywał swoją pracę poza Norwegią i nie był rezydentem Norwegii, nie było wymagane zastosowanie norweskich podatków od jego wynagrodzenia i podatków takich nie zastosowano.
Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku decyzją z 12 kwietnia 2022 r. określił zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2016 r. Zdaniem organu stan prawny, jak i ustalony stan faktyczny wyklucza powstanie obowiązku podatkowego w Norwegii od dochodów osiągniętych z pracy na statku N. . W ocenie organu I instancji dochody podatnika uzyskane z tytułu pracy na statku N. podlegają opodatkowaniu wyłącznie w kraju rezydencji podatkowej, czyli w Polsce, a zatem do ich rozliczenia nie ma zastosowania Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii, należy zastosować więc przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ wskazał, że do uznania, że dochody strony podlegały opodatkowaniu w Norwegii konieczne jest, aby statek, na którym świadczona była praca był eksploatowany przez przedsiębiorstwo norweskie. W ocenie Naczelnika z analizy zebranych w toku postępowania dokumentów nie wynika, że T. była podmiotem eksploatującym statek N. . Firma T. świadczyła usługi zarządzania oraz usługi rekrutacyjne, nie zajmowała się zaś eksploatacją statków morskich.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
