Interpretacja indywidualna z dnia 12 czerwca 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.400.2026.1.MR
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 kwietnia 2026 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, który dotyczy obowiązków płatnika. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym o nieograniczonym obowiązku podatkowym, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji mebli (dalej jako: Wnioskodawca). Wnioskodawca jako spółka przekształcona (powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej) została wpisana do Rejestru Przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym 3 listopada 2025 r. Przekształcenie spółki cywilnej nastąpiło zgodnie z decyzją wspólników spółki cywilnej, którzy wszyscy stali się również wspólnikami spółki przekształconej.
W okresie działalności spółki cywilnej generowane były dochody, które – z uwagi na jej transparentność – alokowane były bezpośrednio do wspólników tej spółki i były przez nich opodatkowane jako dochody ze źródła z pozarolniczej działalności gospodarczej.
W księgach rachunkowych Wnioskodawcy pozostają niewypłacone zyski wypracowane przed przekształceniem, tj. w czasie, kiedy formą prawną była spółka cywilna. Zyski wypracowane przed przekształceniem w księgach Wnioskodawcy wykazane są jako „Inne zobowiązania krótkoterminowe wobec jednostek powiązanych – rozliczenia ze wspólnikami” zgodnie z uchwałami wspólników spółki cywilnej podjętymi przed wpisem przekształcenia.
Faktyczna wypłata środków pieniężnych z tytułu niewypłaconych zysków wypracowanych jeszcze przez spółkę cywilną na rzecz jej wspólników zostanie wykonana już przez spółkę z o.o., zgodnie z zapisami statuującymi m.in. wysokość tych kwot – co wynika z uprzednio podjętych przez wspólników uchwał. Faktyczna wypłata nastąpi przy założeniu, że nie zaburzy ona płynności finansowej spółki z o.o.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
