Interpretacja indywidualna z dnia 14 maja 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.192.2026.1.DP
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
13 marca 2026 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 10 marca 2026 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania Opłat gwarancyjnych otrzymywanych przez Beneficjenta od Gwaranta. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem wspólnym
1.Zainteresowany będący stroną postępowania:
Spółka A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, (…)
2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Spółka B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (…).
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zarejestrowany w Polsce jako czynny podatnik VAT, posiadający siedzibę i miejsce działalności gospodarczej w Polsce (dalej: „Sprzedający”, „Zbywca” lub „Gwarant”). Przedmiotem jego działalności jest m.in. zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie oraz kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. Sprzedający zajmował się również realizacją robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków niemieszkalnych oraz wykonywaniem pozostałych robót budowlanych wykończeniowych.
Spółka A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Kupujący”, „Nabywca” lub „Beneficjent”) jest zarejestrowany w Polsce jako czynny podatnik VAT, posiadający siedzibę i miejsce działalności gospodarczej w Polsce. Głównym obszarem działalności Kupującego jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.
Kupujący oraz Sprzedający w dalszej części będą nazywani „Wnioskodawcami”, „Zainteresowanymi” lub „Stronami”.
Strony nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2025 r. poz. 278 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”). Pomiędzy Zainteresowanymi nie zachodzą również powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy o VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
