Postanowienie NSA z dnia 22 stycznia 2026 r., sygn. III FZ 515/25
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Anna Dalkowska po rozpoznaniu 22 stycznia 2026 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia B. N. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 12 sierpnia 2025 r., sygn. akt I SA/Po 465/25 w przedmiocie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi B. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia 28 kwietnia 2025 r., nr SKO.F.406.75.2025 w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2019 r. postanawia oddalić zażalenie
Uzasadnienie
1.1. Postanowieniem z 12 sierpnia 2025 r., I SA/Po 465/25, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie B. N. (dalej: "Skarżąca", "Strona") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia 28 kwietnia 2025 r., w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2019 rok.
1.2. W skardze strona wniosła m.in. o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji na podstawie art. 61 § 2 i § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2024 r. poz. 935 ze zm., dalej: "p.p.s.a.") z uwagi na ryzyko, że jej wykonanie wywoła trudne do odwrócenia skutki oraz doprowadzi do znacznej szkody. W uzasadnieniu wniosku wskazała, że w dniu 28 kwietnia 2025 r. SKO w Poznaniu wydało łącznie 6 decyzji zobowiązujących do zapłaty należności publicznoprawnych, które łącznie stanowią kwotę ok. 17.000,- zł. Kwota ta przewyższa możliwości finansowe skarżącej, która jest na emeryturze.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
